top of page

*talentPOSITIVE

Ako to, že niektoré veci vám  idú ľahko a iné vás frustrujú a neviete sa prinútiť začať ich riešiť? 

Ako niekto dokáže vnímať svoju prácu ako hobby a iný nie? 

Prečo sa niekto potrebuje neustále porovnávať s druhými a na čo je to dobré?

Prečo niekomu práca prerastá cez hlavu a nedokáže sa ani na chvíľu zastaviť?

Ako je možné, že niekto dokáže zrealizovať také skvelé, no riskantné nápady?

Ak ste si niekedy položili takéto alebo podobné otázky, ste na správnej adrese.

Odpovede na ne môžu súvisiesť s prirodzenými talentmi, ktoré má podľa metodiky CliftonStrengths od spoločnosti Gallup v sebe každý z nás už od malička. 

Zažívať úspech

Každý z nás vníma úspech inak. Pre niekoho „byť úspešný“ znamená stať sa riaditeľom, riaditeľkou veľkej spoločnosti alebo pracovať v tíme plnom inšpiratívnych ľudí. Pre iného je to mať zdravú a spokojnú rodinu a partnerský vzťah. Nuž a niekto sa môže cítiť neskutočne úspešný, keď sa mu podarí upratať garáž, v ktorej kvôli neporiadku už rok nemôže parkovať :)

Každý môže zažiť úspech v rôznej podobe a každý k jeho naplneniu bude pristupovať trochu inak. Niekto systematicky, niekto živelne, niekto bude nad cestou k cieľu dlho premýšľať, iný sa hneď pustí do práce. 

Image by Ameer Basheer

To, ako pristupujeme k riešeniu rôznych situácií, je dané okrem iného aj našimi prirodzenými danosťami – talentmi. Ak využívame tie, v ktorých máme veľký potenciál, ide nám to ľahšie a úspech sa môže dostaviť rýchlejšie a s menšou námahou. 

Na čo môže byť spoznanie talentov užitočné práve pre vás?

Pokúsme sa spolu nájsť odpoveď.

Image by Laura Chouette

Postupovať v kariére správnym smerom

Často sa to začne už na základnej škole. „Ide ti matika? To je síce fajn, ale z dejepisu ti hrozí trojka. Budeš teda drilovať ten!“

 

Hovorí vám to niečo? Nájdete podobný príklad aj vo svojej práci? Napríklad: „Si šéfka a ak sa chceš presadiť v manažmente, musíš byť tvrdá!“ 

Čo ak by ste už v detstve mali príležitosť zamerať sa na matematiku, ktorá vás tak bavila? Kde by ste boli dnes? A čo ak by ste v práci mohli bez ohrozenia používať priateľský prístup? Pracovali by ste s väčším nadšením?​ Aké by boli vaše výsledky?

Či už ste na prahu kariéry alebo na dôležitej križovatke po niekoľkých odpracovaných rokoch, spoznanie vlastných talentov vám môže pomôcť s ďalším smerovaním v pracovnom živote.

Pochopiť a uchopiť svoje slabé stránky

Aj keď je metodika a spoznávanie talentov najmä o pozitívnej psychológii, je dôležité poznať aj svoje slabé stránky.

 

Môžu byť nimi talenty s nízkym potenciálom, ktoré máte na konci svojho zoznamu CliftonStrengths 34. No rovnako môže byť vašou slabou stránkou aj talent spomedzi TOP 10, pokiaľ vám jeho sila takzvane "prerastá cez hlavu". 

Konzultácie vám môžu pomôcť spoznať limity, ktoré vám talenty prinášajú v súkromnom či pracovnom živote. Sami prídete na to, ako môžete kompenzovať talenty s nízkym potenciálom, či rozvíjať TOP talenty tak, aby vám prinášali úžitok a úspech.

Image by Laura Chouette
bottom of page